S myšlenkou, že bych na léto vycestoval na Work and Travel do USA jsem si pohrával delší dobu. Až letos jsem se ale dokopal k tomu, že tento plán nebude jenom snem, ale že ho proměním ve skutečnost. O možnosti vycestovat na tento program jsem prakticky věděl už od nástupu na VŠ. Vždy jsem ale tuto skutečnost odložil na další rok, nebo jsem měl nějaké studijní povinnosti, které mi v tom bránily. Letos jsem si ale řekl, že toto léto je pravděpodobně poslední možnost, kdy je možné tuto akci podniknout. Teď nebo nikdy! A tak jsem si řekl, že teď tomu přizpůsobím studium i všechny své další aktivity tak, abych příští léto strávil v Americe
Co je vlastně Work and Travel? Jedná se o program pro studenty VOŠ nebo VŠ denní formy studia, kteří mohou legálně pracovat v USA po dobu až 4 měsíců (obvykle 2-3 měsíce) a další 1 měsíc využít na cestování.
Původně jsem chtěl jet s kamarádem na W&T (Work and Travel) jako plavčík. Vzledem k tomu, že oba studujeme FTVS, plavání nám problém nedělá a máme i českou licenci plavčíka to byla logická volba. Kamarád ale kvůli studiu musel účast na toto léto odříct, a tak jsem na to zůstal sám. Napsal jsem několika dalším lidem, kteří taky studují VŠ, ale nikomu se nechtělo. Lenoši Asi bych někoho našel, ale už se mi nějak nechtělo s tím otravovat další lidi, se kterými bych byl ochotný jet a jim by se chtělo taky. A tak jsem vše začal řešit sám.
Hledání informací
Začal jsem hledat na internetu, číst různé články a zkušenosti bývalých účastníků. Většinu toho jsem už ale četl dříve, když jsem nad tímto programem začal poprvé uvažovat. Tohle bylo už takové opáčko toho, co jsem už věděl. Měl jsem i nějaké reference lidí z mého okolí, kteří již minulé roky v Americe na tomto typu programu byli, a tak už jsem měl poměrně dost informací a jasnou představu.
Výběr agentury
Na řadu tak přišel výběr agentury, přes kterou nakonec pojedu. Pokud chcete vyjet na W&T, je s tím spojeno spousta papírování a musíte získat J-1 vízum. Agentura přesně ví, co a jak má zařídit. Poskytne vám nezbytné rady a provede vás celým procesem. Každoročně jim projde rukama několik stovek studentů, kteří chtějí v létě vycestovat do USA stejně jako vy a mají tak dostatek zkušeností. I tak je s tím spojeno mnoho zařizování a papírování.
Původně jsem byl rozhodnutý pro agenturu Czech-us, která se kromě běžných prací specializuje také na práci plavčíků. Nakonec jsem ale nějak toto rozhodnutí přehodnotil a řekl jsem si, že by možná bylo dobré zkusit i jiný druh práce.
Po chvilce hledání, porovnávání nabídek a čtení recenzí jsem se definitivně rozhodl pro agentru CCUSA. Jedná se o americkou agenturu, která má v česku svoji pobočku. Ostatní české agentury musí kvůli zprostředkování práce také s nějakou z těch amerických spolupracovat, a jsou vlastně takovým prostředníkem. To v zásadě neznamená vůbec nic špatného. CCUSA má ale díky svému přímému zastoupení v ČR nižší ceny a celkově mi jejich nabídka přišla fajn. Ještě jsem jim poslal email s několika dotazy, na které mi následně po telefonu trpělivě odpověděli a já už tak měl ve svém rozhodnutí jasno.
Přesto má ale každá z agentur z mého pohledu nějaké své výhody a nevýhody, které někdy v budoucnu rozeberu podrobněji.
Na tomto blogu bych chtěl v dalších článcích popsat celý můj Work and Travel program od začátku až do konce. Od prvotního zařizování, přes samotný pobyt v USA až po návrat domů. Můžete se tedy těšit na nové články a pokud o ně nechcete přijít, zadejte email do formuláře a přijde vám upozornění, až nový článek zveřejním
Adam Pešek
Píšu tento blog :-)
Rubriky
- Work and Travel (16)